Wpłaty nie tylko od firmy i uczestnika
Magdalena Skwara, radca prawny, prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch
Środki gromadzone w PPK będą pochodziły w pierwszej kolejności od podmiotów zatrudniających i osób zatrunionych – uczestników PPK. Będą się dzielić na obowiązkowe wpłaty podstawowe i dobrowolne wpłaty dodatkowe. Ponadto środki w PPK będą pochodzić ze środków publicznych przekazywanych w formie wpłaty powitalnej i dopłaty rocznej.
Wkład firmy
Podmiot zatrudniający będzie obowiązany finansować wpłatę podstawową w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPK. Będzie też mógł zadeklarować wpłaty dodatkowe do 2,5 proc. wynagrodzenia.
Wysokość wpłaty dodatkowej będzie mogła się różnić w zależności od długości zakładowego stażu pracy, a także z innych powodów wskazanych w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy. Jeśli w firmie działają związki zawodowe, to wprowadzenie do regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy zasad różnicowania tych wpłat będzie wymagało uzgodnienia z nimi tej kwestii, co może nie być łatwe.
Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający będą stanowić przychód uczestnika. Podwyższą podstawę opodatkowania, ale będą wolne od składek ZUS.
Część wynagrodzenia
Zatrudniony będzie finansował wpłatę podstawową, której wysokość co do zasady będzie wynosiła 2 proc. wynagrodzenia.
W przypadku osób zarabiających najmniej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta